WildMen

Wielkie szczęście

Rozpoczyna się sezon polowań zbiorowych i mamy pierwszy wypadek. Myśliwy, który został trafiony w głowę – może mówić o wielkim szczęściu!

Reklama

W ostatnią niedzielę jedno z wrocławskich kół zorganizowało pierwsze polowanie zbiorowe w okolicach miejscowości Janice w gminie Lubomierz. W miocie – w którym 41-letni Piotr zajął ostatnie stanowisko na linii – były dziki.

Reklama

Opuszczały miot w pobliżu stanowiska, gdzie stał poszkodowany myśliwy. W tym momencie padło kilka strzałów i Piotrowi spadła czapka z głowy, a po twarzy spłynęła krew.

Pięć milimetrów

Poszkodowany ma ranę długości około 10 centymetrów! Kula przecięła skórę nie uszkadzając czaszki, gdyby Piotr został trafiony pięć milimetrów niżej prawdopodobnie pisalibyśmy o śmiertelnym wypadku.

Reklama

Wszystko wskazuje, że kula przyleciała od strony flanki. Poszkodowany myśliwy trafił na pogotowie, a na miejsce wypadku została wezwana policja, która pod nadzorem prokuratury bada sprawę i będzie wyjaśniać okoliczności wypadku.

Regulamin polowań

W mediach pojawiła się informacja o rykoszecie, ponieważ z rany wydobyto kawałek płaszcza kuli, ale policja musi brać pod uwagę również strzał po linii. Naruszenie przez myśliwych paragrafu 17 ust. 1 „regulaminu polowań” najczęściej kończy się tragedią.

Reklama

Przypomnijmy wszystkim jego treść: „Nie wolno strzelać wzdłuż linii myśliwych; za strzał wzdłuż linii myśliwych, uważa się strzał, przy którym pocisk kulowy lub skrajne śruty wiązki przechodzą lub w przedłużeniu przeszłyby w odległości mniejszej niż 10 metrów od stanowiska sąsiada.”

Kiedy wolno strzelać

Jednak musimy również pamiętać o paragrafie 36 gdzie zamieszczono kolejne istotne zakazy! Zgodnie z nimi, myśliwy może strzelać do zwierzyny znajdującej się, co najwyżej w połowie odległości między stanowiskami, a do zwierzyny znajdującej się bliżej sąsiada wolno strzelać dopiero po oddaniu przez niego dwóch nieskutecznych strzałów lub po wyraźnym zasygnalizowaniu rezygnacji z użycia broni!

Reklama

W trakcie polowań zbiorowych jesteśmy zdani na rozsądek naszych koleżanek i kolegów. Pamiętajmy, że za wszystkimi zapisami dotyczącymi bezpiecznego posługiwania się bronią stoją konkretne zdarzenia. Analiza i wnioski stały się podstawą ich wprowadzeia, dlatego tak ważne jest bezwzględne respektowanie prawa!

Reklama

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów