piątek, 24 stycznia, 2025

Autor

Domatorka

W grudniu 2021 łania jelenia szlachetnego została „schwytana” przez Federację myśliwych w Aveyron. Obroża GPS jaką założono pozwala poznać obszar jaki wykorzystuje oraz jej zachowania. Generalnie w dzień odpoczywa w lesie, a nocą żeruje na polach.

Każdego dnia francuska łanie „przesyła” pięć informacji o swoim położeniu. Już wiemy, że zimą jej maksymalny areał bytowania wynosi 200 hektarów, a wczesną wiosną zwiększa się do 400!

Główne szczyty jej aktywności obserwuje się o zmierzchu i świcie. Między 8 a 16 odpoczywa. Odległość między miejscami odpoczynku, a żerowiskiem waha się od 260 metrów do 1,8 kilometra. Przez dwa dni nie opuszczała 7 hektarów lasu.

Reklama

Nocą preferuje otwarte tereny, a dzień spędza w lesie. Jest wyjątkowo punktualna. Wschód słońca to sygnał powrotu do lasu. Można nawet powiedzieć swojego lasu. W 90 procentach zawsze wraca w to samo miejsce i nie rusza aż do zapadnięcia zmroku.

Choć zdarza się, że wychodzi z lasu w biały dzień, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki. W takich okolicznościach nigdy nie oddala się od stałych elementów krajobrazu, które pozwalają na bezpieczny odwrót do lasu.

Reklama

Wyjście na żer odbywa się głównie po zmroku. Koniec sezonu łowieckiego nie mienił tych preferencji. Łania nie pozostaje dłużej na otwartej przestrzeni.

Interesującą kwestią jest nieufność do asfaltu. Stara się jak najrzadziej przekraczać drogi, a gdy przecina jezdnię, to zawsze w dwóch tych samych miejscach!

Jeśli chodzi o pokonywany dystans to zimą najkrótszy wynosił 830 metrów. W połowie marca ustanowiła nowy dzienny rekord pokonując prawie trzy kilometry!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Pryszczyca u Niemców – alert ...

W Niemczech potwierdzono przypadek pryszczycy. Wirus pojawił się w powiecie Märkisch-Oderland, położonym pomiędzy Berlinem, a granicą Polski.

Yellowstone nie potrafi zarządzać b...

Stan Montana pozywał Park Narodowy Yellowstone, ponieważ populacja bizonów cały czas rośnie i jest coraz większym zagrożeniem dla hodowców bydła.

Rocznie koty domowe zabijają miliar...

W USA trwa burzliwa debata na temat odpowiedzialności właścicieli zwierząt domowych i konieczności wprowadzenia zmian w prawie, aby chronić dziką przyrodę.

200 wilków zostanie zabitych

Francja nie pozwala, aby populacja wilków zagroziła hodowcom zwierząt. Ich priorytetem jest utrzymanie liczebności na stałym poziomie, więc w 2025 roku zostanie odstrzelonych 200 osobników konfliktowych.

Presja wilków na niedźwiedzie

Wszyscy pamiętamy interwencję Kazimierza Nóżki, który „przerwał” atak wilków na młode niedźwiadki. To nagranie doskonale ilustruje tezę, że...

Zamach na Lasy Państwowe

Aleksander Jakubowski dyrektor departamentu leśnictwa i łowiectwa z resortu środowiska z pełną premedytacją za pośrednictwem swojego kolegi wrzuca „granat” do Lasów Państwowych.