WildMen

può mangiare pompelmo amossicillina €150.21

PRZYPINKI DLA LUDZI NATURY

Fundusze pozyskane ze sprzedaży wspierają nasze projekty związane z ochroną przyrody i ratowaniem zagrożonych gatunków!

Domatorka

Nadajniki GPS zakładane jeleniom pozwalają poznać wszystkie tajemnice i obalić wiele mitów.

W grudniu 2021 łania jelenia szlachetnego została „schwytana” przez Federację myśliwych w Aveyron. Obroża GPS jaką założono pozwala poznać obszar jaki wykorzystuje oraz jej zachowania. Generalnie w dzień odpoczywa w lesie, a nocą żeruje na polach.

Każdego dnia francuska łanie „przesyła” pięć informacji o swoim położeniu. Już wiemy, że zimą jej maksymalny areał bytowania wynosi 200 hektarów, a wczesną wiosną zwiększa się do 400!

Główne szczyty jej aktywności obserwuje się o zmierzchu i świcie. Między 8 a 16 odpoczywa. Odległość między miejscami odpoczynku, a żerowiskiem waha się od 260 metrów do 1,8 kilometra. Przez dwa dni nie opuszczała 7 hektarów lasu.

Nocą preferuje otwarte tereny, a dzień spędza w lesie. Jest wyjątkowo punktualna. Wschód słońca to sygnał powrotu do lasu. Można nawet powiedzieć swojego lasu. W 90 procentach zawsze wraca w to samo miejsce i nie rusza aż do zapadnięcia zmroku.

Choć zdarza się, że wychodzi z lasu w biały dzień, ale są to wyjątkowo rzadkie przypadki. W takich okolicznościach nigdy nie oddala się od stałych elementów krajobrazu, które pozwalają na bezpieczny odwrót do lasu.

Wyjście na żer odbywa się głównie po zmroku. Koniec sezonu łowieckiego nie mienił tych preferencji. Łania nie pozostaje dłużej na otwartej przestrzeni.

Interesującą kwestią jest nieufność do asfaltu. Stara się jak najrzadziej przekraczać drogi, a gdy przecina jezdnię, to zawsze w dwóch tych samych miejscach!

Jeśli chodzi o pokonywany dystans to zimą najkrótszy wynosił 830 metrów. W połowie marca ustanowiła nowy dzienny rekord pokonując prawie trzy kilometry!

ZAPRASZAMY DO ZAKUPÓW

Galeria zdjęć

Więcej artykułów