czwartek, 24 kwietnia, 2025

Autor

Wilk i dzik

Osobiście widziałem kilka lat temu watahę wilków, która „łapała” promienie zachodzącego słońca na dużej łące. W pewnej chwili z olszyny wyszedł wycinek, który zauważył wilki, ale je całkowicie zlekceważył i postanowił dziczym truchtem przemaszerować obok nich.

Ta jawna prowokacja poderwała dwa osobniki, które przez około 100 merów biegły za dzikiem, ale po tym dystansie zatrzymały się i odpuściły. Dzik spokojnie opuścił otwartą powierzchnię i wszedł w trzcinowisko.

Z tej historii można wyciągnąć wniosek, że wilki doskonale definiują zagrożenie jakie może ich spotkać ze strony dorosłych dzików. Czy zatem bezbronne warchlaki dużo częściej padają ofiarą wilczych watach? Jak widać na filmie – jaki udało się nagrać litewskim myśliwym – locha nie czuje żadnego respektu przed wilkami i skutecznie umie obronić swoje potomstwo.

Reklama
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Populacja zająca rośnie

Monitoring jest podstawą łowiectwa, a zebrane dane muszą być prezentowane przez myśliwych, aby dyskusja nie toczyła się wokół kłamstw, jakie kolportują w mediach organizacje antyłowieckie.

Przekaż 1,5 % na fundację PZŁ

Koleżanki i Koledzy zbliża się czas rozliczenia podatków, co daje możliwość przekazania 1,5 % na „Fundację Hodowli i Reintrodukcji Zwierząt Dziko Żyjących - Ekologiczni” powołaną przez Polski Związek Łowiecki.

Deerhunter zaprasza do Krakowa

Firma Deerhunter serdecznie zaprasza wszystkich myśliwych na targi do Krakowa, gdzie zostanie zaprezentowana nasza najnowsza kolekcja. N...

Myśliwska Wielkanoc

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zachowania tradycji było i jest nasze dziedzictwo kulinarne.

Czekamy na trupa

W ciągu kilkunastu ostatnich dni miały miejsce trzy ataki wilków na ludzi. Politycy nie dostrzegają zagrożenia i bezczynnie czekają na tragedię.

Czarne chmury nad wilkiem

Komisja Europejska nie oglądając się na zielonych aktywistów obniża status ochrony wilka. Hiszpania nie czeka na zmianę dyrektywy i już przywróciło polowania.