piątek, 4 października, 2024

Autor

Inwazja jeleni

Obecna populacja jeleni, danieli oraz innych gatunków wsiedlanych przez Brytyjczyków osiągnęła najwyższy poziom w historii. Problem nie jest nowy, ale pandemia związana z koronawirusem dodatkowo ograniczyła popyt na dziczyznę i zaogniła konflikt.

Śmiało można powiedzieć, że obecnie rynek skupu dziczyzny całkowicie się załamał. Większość stałych odbiorców jak hotele i restauracje ograniczyły zakupy, a na wyspy mięso dostarczane jest również z hiszpańskich, portugalskich i nowo zelandzkich hodowli.

Eksperci bija na alarm. Twierdzą, że nadmierna liczba jeleni zdewastuje przyrodę. Jeleniowate niszczą drzewa i rodzime rośliny, zwłaszcza na obszarach takich jak Thetford Forest, Norfolk i New Forest w Hampshire.

Wielka Brytania ma problem i żadnego pomysłu, aby zachęcić myśliwych do zwiększenia odstrzału. Na wyspach poluje się wyłącznie dla mięsa. Nie istnieje kult trofeów, więc myśliwi polują wyłącznie na potrzeby własnej kuchni. W pewnym sensie również ciągła nagonka organizacji antylowieckich nie motywuje łowców do polowania.

Dlatego populacja stale się rozrasta, a szukając pożywienia zasiedla również tereny miejskie, co wywołuje dodatkowy konflikt. Eksperci szacują, że zatrzymanie negatywnych trendów wymaga obecnie zastrzelenia około 600 tysięcy jeleni. Dopiero po takiej eksterminacji – ich zdaniem – będzie możliwe kontrolowanie populacji.

Ceny dziczyzny dramatycznie spadają i ten fakt chcą wykorzystać Anglicy, aby zmienić nastawienie do najzdrowszego mięsa, które na wyspach jest niszowym produktem na „specjalne okazje”. W tym celu mają być prowadzone kampanie promujące jedzenie dziczyzny – jako alternatywa dla wołowiny lub kurczaków.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Rozliczanie komisarzy

Łowczy okręgowy z Bielska Białej Grzegorz Siwiec robi z siebie ofiarę. Główny Rzecznik Dyscyplinarny postawił mu zarzut o łamanie prawa łowieckiego.

Dzień Szóstaka

Sklep myśliwski „Szóstak” w najbliższy weekend zaprasza myśliwych do Wielunia. Czeka na Was wiele atrakcji, spotkań i pokazów.

Nowy prezydent FACE

W zeszłym tygodniu przedstawiciele europejskich związków łowieckich, którzy reprezentują ponad 7 milionów myśliwych, spotkali się w Brukseli. Podczas Zgromadzenia Ogólnego FACE dokonano wyboru nowego prezesa FACE.

Bajki o wilkach

Wbrew opiniom organizacji pseudoekologicznych liczba ataków wilków na zwierzęta gospodarskie wzrasta po wprowadzeniu zakazu odstrzału.

Koniec „zielonych” aktywistów

Adam Wajrak rozdziera szaty i nie przebiera w słowach krytykując premiera, który poparł obniżenie statusu ochrony wilka. Ten „krzyk” aktywistów ma rozmyć winę organizacji pseudoekologicznych za powódź…

Koniec polowań na kaczki

Podsekretarz Dorożała ogłosił dzisiaj, że siedem gatunków ptaków zniknie z „listy łowieckiej”. Tym razem pan Mikołaj chce chronić: słonki, ...